Az alábbiakban szeretnénk némi segítséget nyújtani a megfelelő címkenyomtató kiválasztásában néhány alapfogalom, és a legfőbb típusok ismertetésével. Mielőtt rátérnénk a helyes választás fontosságára, érdemes tisztáznunk, hogyan működnek a címkenyomtatók.
A címkenyomtatók típusai a működési elvük szerint
A működési elvük, vagyis a nyomtatás során alkalmazott technológia alapján két fő típust különböztetünk meg, a direkt termál és a termál transzfer nyomtatókat.
A termál és termáltranszfer címkenyomtató készülékek világszerte rendkívül népszerűek és széles körben elterjedtek a jó minőségű címkét, kartoncímkét, vonalkódot, csuklópántot, nyugtát, bizonylatot vagy például jegyeket előállító vállalkozások körében. A népszerűségük főleg az alábbi tulajdonságaiknak köszönhető:
- Alacsony üzemeltetési és kellékanyag költség
- Gyors nyomtatási sebesség mellett magas hatásfok és kiváló nyomtatási minőség
- Minimális karbantartást igényelnek, ritkábban hibásodnak meg
Direkt termál nyomtatás
A direkt termál nyomtatás egy digitális nyomtatási eljárás, amely során a nyomtatott kép úgy jön létre, hogy a nyomtató fej mozgása során a befűzött speciális hő papír egyes pontjait melegítjük, amely a hő hatására elszíneződik. Fontos, hogy itt a nyomtatófej közvetlenül érintkezik a papírral.
Előnyei:
- a legköltséghatékonyabb címkenyomtatási eljárás
- a nyomtatás során használt papír érzékeny a hőre, így semmilyen további kellékanyagot (festékszalag, tintapatron) nem igényel
Hátrányai:
- a technológiából kifolyólag, a címke alapanyaga közvetlen nap, hő és egyéb behatások következményeként elszíneződik, így nem túl időtálló, normál körülmények (beltérben) között is csak 1-3 év
- Kizárólag fekete-fehér színben tudunk nyomtatni
A hőcímkék, termokartonok, és jegyek gyakran rendelkeznek egy védőbevonattal, melynek révén ellenállóbbak a fenti hatásokkal szemben. A közvetlen hőnyomtatás egyetlen kellékanyag használata mellett biztosít jó minőségű, kontrasztos nyomtatási képet. A fenti körülmények miatt a direkttermál nyomtatás a leghatékonyabb eljárás az olyan rövid élettartamú címkézési alkalmazásokban, mint a szállítmányozási, vagy árucímkék előállítása.
Termál transzfer nyomtatás
A termál transzfer címkenyomtató egyszer használatos festékszalag segítségével rögzíti a nyomtatási képet a címkére. A nyomtatófej ráolvasztja a viasz, vagy műgyanta alapú festéket a címke, vonalkód, karton, vagy jegy felületére.
Előnyei:
- Az eljárás lehetővé teszi papírtól eltérő alapanyag használatát, így ezekkel a nyomtatókkal kültéri használatra alkalmas polipropilén, poliészter, vagy más szintetikus címkék is előállíthatók.
- A hőtranszfer eljárással készített címkék hosszú élettartama, ellenállóképessége ideális az olyan alkalmazásoknál, mint a polccímkék, tárgyieszköz azonosító címkék, kültéri használatra szánt csuklópántok előállítása.
- Mivel a nyomtatási képet a festékszalaggal állítják elő, a hőtranszfer címkenyomtató színesen is nyomtathat.
- A címke, és festékszalag megfelelő kombinációjával, gyakorlatilag bármely alkalmazáshoz, bármilyen környezetbe előállíthatunk címkéket.
Hátrányai:
- A nyomtatáshoz festékszalag szükséges
- A hőtranszfer nyomtatás költsége kicsit magasabb (azonban az eljárás előnyei révén olyan címkéket állíthatunk elő, melyek élettartamuk során végig olvashatók maradnak, nem lesz szükség újranyomtatásukra.)
Címkenyomtatási technológia követelményei alkalmazási területenként
Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a leggyakoribb alkalmazási területekhez kapcsolódó ajánlásokat.
Alkalmazási terület | Direkt termál | Termál transzfer |
Tárgyi eszköz jelölés | | ✔ |
Szállítmány címkék | ✔ | |
Termék címkék | ✔ | ✔ |
Polc/helyazonosítók | | ✔ |
Beltéri csuklópánt | ✔ | ✔ |
Kültéri csuklópánt | | ✔ |
Nyugta nyomtatás | ✔ | |
Karton címke nyomtatás | ✔ | ✔ |
Miért fontos a helyes választás?
A sokszínű felhasználási terület az elérhető termékek nagyon széles skáláját hívta életre, amely első pillantásra zavarba ejtő lehet. A megfelelő címkenyomtató készülék kiválasztása, működési sajátosságaik megismerése nélkül nem egyszerű feladat. A megfelelő készülék kiválasztásánál az első lépés az alkalmazási igényeink pontos megismerése.
Milyen kérdéseket szükséges feltennünk a felelős választáshoz?
Mivel ezek a berendezések jelentősen különböznek a megszokott lézer, és tintasugaras nyomtatóinktól, nem egyszerű kiválasztani az igényeinknek leginkább megfelelő címkenyomtató terméket. A megfelelő címkenyomtató kiválasztása során az első lépés az alkalmazásunk pontos igényeinek felmérése, a következők szerint:
Melyik nyomtatási technológiára van szükségünk?
Ez az első és legfontosabb kérdés, hiszen a nyomtatási költségeinket alapvetően meghatározza. Ahogyan fentebb ismertettük, a direkt termál nyomtatók használatához nem szükséges festékszalag, azonban a nyomtatott címkék tartóssága nagyban elmarad a termál transzfer nyomtatókétól. Amennyiben hosszútávon, direkt hő és fényhatásnak vannak kitéve a címkéink, akkor egyértelműen a termál transzfer nyomtatók közül kell választanunk.
Milyen mennyiségű címkét, vagy más bizonylatot nyomtatunk?
Nagyon fontos helyesen felmérnünk, hogy várhatóan naponta körülbelül hány darab címkét fogunk nyomtatni. Amennyiben nem a napi terheléshez való nyomtatót választjuk, az könnyen vezethet meghibásodáshoz, ami köveli a kötségeket és termeléskiesést is jelenthet. A megfelelő nyomtató kiválasztásával még magasabb vételár mellett is pénzt spórolhatunk hosszútávon.
Címkenyomtató típusok teljesítmény alapján | Nyomtatható mennyiség (naponta)* |
Asztali | 500 db |
Közepes teljesítményű | 3.000 db |
Ipari teljesítményű | 7.000 db |
Magas ipari teljesítményű | 10.000 db |
*A megadott mennyiségek napi 8 óra alatt egyenletes eloszlásra vonatkoznak, nem egyidejű nyomtatásra.
Milyen környezetben kell a címkenyomtató készüléknek működnie?
A megfelelő nyomtató kiválasztásánál fontos szempont a rendelkezésünkre álló terület, hiszen irodai körülmények között is előforulhat, hogy nagy mennyiségben szükséges címkéket nyomtatnunk, azonban ritkán áll rendelkezésünkre akkora szabad terület, hogy ipari méretű nyomtatót tudjunk elhelyezni. A méret mellett kiemelt figyelmet kell szentelnünk a robosztusságnak, strapabírásnak, ha raktárban, gyártó területen szeretnénk őket alkalmazni.
Milyen anyagra kell nyomtatnunk? Címkére, kartoncímkére, csuklópántra, jegyre, vagy blokkszalagra?
Amennyiben hőpapírtól eltéró alapanyagra szeretnénk nyomtatni, kizárlólag a termál transzfer nyomtatók közül tudunk válogatni.
Helyhez kötött, vagy mobil címkenyomtató berendezésre van szükségünk?
Amennyiben a címkézés például raktárban, nagy területen történik, érdemes mobil címkenyomtatót választanunk.
Milyen méretű címkéket szeretnénk nyomtatni?
Fontos meghatároznunk, hogy milyen az ideális címkeméret a számunkra, amelyen minden kívánt adatot el tudunk helyezni. Érdemes figyelembe vennünk, hogy a nyomtatók többsége maximum 104 mm-es szélességben tud nyomtani, így ennél szélesebb címkéket csak felső kategóriás eszközökkel tudunk nyomtatni, amelyek lényegesen drágábbak.
Milyen felbontásban szeretnénk nyomtatni?
A termál címke nyomtatásban a felbontást DPI-ben (dots per square-inch) mérik. A iparági sztenderd minőség 200 DPI-ben lett meghatározva, azonban lehetőség van 300 vagy 600 DPI-s nyomtatók vásárlására is, amennyiben például professzionális, részletes logót is szeretnénk az adatok mellett a címkéinkre elhelyezni.
Hogyan fogunk a nyomtatóhoz csatlakozni?
Minden címkenyomtató kapcsolódik valamilyen hoszt berendezéshez, melytől a nyomtatási feladatot kapja. Bár néhány berendezés üzemeltethető standalone módban is, azonban ezeket is számítógéphez kell kapcsolni a címkeformátumok, a grafikák, egyéb adatok letöltéséhez. A legtöbb nyomtató applikáció azonban folyamatosan kapcsolódik a hoszt géphez, attól kapja a vezérlést. Az asztali, és ipari berendezések általában többfajta csatlakozóval rendelkeznek, melyek közül az USB port a legelterjedtebb a mai modern termékeknél. A laptop, és asztali számítógépek szinte mindig rendelkeznek USB csatlakozóval, és ez a legegyszerűbb módszer a címkenyomtató illesztésére. Csak csatlakoztassuk a kábelt a PC-hez, és a nyomtatóhoz, töltsük fel a driver-t a gépre, és már nyomtathatunk is. A soros (RS232), valamint a párhuzamos (Centronics) csatlakozási lehetőség alapértelmezésben, vagy opcióként szintén rendelkezésre áll a legtöbb nyomtatónál. A hálózati kommunikáció mid széleskörűbb elterjedésével, az Ethernet, és a WiFi opció a legtöbb nyomtatónál szintén rendelkezésre áll. Ha egy nyomtató Ethernet kapcsolattal rendelkezik, akkor az úgy is konfigurálható, hogy bármely hálózati állomásról elérhető legyen, szemben az egyetlen PC-ről elérhető USB-s printerrel. Az olyan nagyteljesítményű ipari vonalkódnyomtató készülékek, mint a Zebra 110Xi4, az Ethernet interfészt alaptartozékként kínálják, a fenti körülmények miatt. Ha nem szeretnénk, vagy nincs lehetőségünk a nyomtató kábeles csatlakoztatására, a WiFi illesztés jelenthet megoldást, melynek révén a nyomtató tetszőleges helyen üzembe állítható, feltéve, hogy a rádiós hálózat, illetve a 220V-os csatlakozás rendelkezésre áll. A mobil nyomtatók az interfész szempontjából speciális esetet képeznek, mivel ezeknél a kábel nélküli csatlakozás úgyszólván kényszer. Bár a legtöbb modell USB csatlakozóval is rendelkezik, a mobilitás adta előnyök kiaknázása végett a Bluetooth, és WiFi használata szinte teljes körű. A 802.11 hálózati fedettség a WiFi használatának feltétele, a fix telepítésű nyomtatókhoz hasonlóan. A WiFi hálózatnál a nyomtató mindaddig üzemképes, amíg a rádiós fedettség biztosított, bár a teljes mobil alkalmazásokban a Bluetooth használata előnyösebb. Bár a Bluetooth hatósugara 10 m-re korlátozott, azonban ez a megoldás hálózati fedettség nélkül is működik, mivel a nyomtató, és a hoszt közvetlenül egymással kommunikál. A legtöbb esetben a kommunikáció egy kézben tartott mobil terminál, vagy tablet és a csípőre rögzített nyomtató között bonyolódik, ezért a hatótávolság korlátozott mértéke nem képez hátrányt.
A címkenyomtatók típusai a teljesítményük szerint
Asztali címkenyomtató készülékek
Ezek a berendezések kisebb volumenű feladatok elvégzésére alkalmasak, úgy napi 500-1000 címke előállítására, a címke méretétől függően. Az asztali nyomtatók ideálisak irodai feladatokra, mint pl. a tárgyi eszköz címkék előállítására, vagy a kiskereskedelemben, a hiányzó termékkódok nyomtatására. Az olyan berendezések, mint pl. a Zebra GC420 ugyanazt a munkát végzik, ugyanolyan minőségben, mint nagyobb társaik, csak kisebb volumenben.
Közepes teljesítményű címkenyomtató készülékek
Nagyobb méretűek, nagyobb volumenű nyomtatásra alkalmasak, mint asztali társaik. Általában nagyobb méretű címke, és festékszalag tekercs befogadására alkalmasak, így a kellékanyag betöltés művelete kevesebb időt, kiesést jelent. Az ilyen címkenyomtató berendezések napi 1000-5000 címke előállítására alkalmasak a címke hosszától függően. Az olyan készülékek, mint pl. a Datamax I4212e megtalálhatók az ipari gyártószalagok mellet csakúgy, mint a raktárcsarnokokban, vagy a nagy szupermarketekben egyaránt.
Nagy teljesítményű ipari címkenyomtató készülékek
Az ilyen berendezések, mint a Zebra Xi sorozat, a Datamax H sorozat, vagy az Intermec PX nyomtatói annyiban különböznek az előző berendezésektől, hogy ezek nonstop üzemre képesek, napi címketerhelésük ott kezdődik, ahol az előző sorozat berendezéseinek felső határa elhelyezkedik.
Mobil címkenyomtató készülékek
A mobil címkenyomtató berendezések hasonló elven működnek a címkenyomtatókhoz, azonban akkumulátoros üzemre képesek, és jellemzően nem kábellel kapcsolódnak a hoszt berendezéshez. A mobil címkenyomtató készülékek méreteik miatt bizonyos korlátokkal rendelkeznek. Jellemzően nem alkalmasak nagy volumenű nyomtatásra, kisméretű címketekercs fogadására képesek, és maximális nyomtatási szélességük 50/75/100 mm-re korlátozódik. Amennyiben az alkalmazási igények úgy kívánják a mobil címkenyomtató berendezések kiváló minőségű címkék, bizonylatok állíthatók elő, és mindezt olyan méretű mozgó berendezések produkálják, melyek gond nélkül viselhetők övön, vagy csípőn. Ezek a nyomtatók kiváló eszközök a kiszállítást végző sofőrök, a kereskedelmi ügynökök kezében nyugték, számlák, szállítólevelek előállítására az ügyfél telephelyén, vagy a raktári munkás számára, aki címkét nyomtat közvetlenül a raktárban. Mivel ezek a printerek nem közvetlenül kapcsolódnak a PC-hez, ezért jellemzően kábel nélküli kommunikációra képesek Bluetooth, vagy WiFi interfész segítségével. Az olyan mobil nyomtatók, mint a Zebra QLn320 egyszerűen párosíthatók notebook-kal, mobil terminállal, vagy okos telefonnal, így bárhol nyomtatásra foghatók.
Csuklópántnyomtató berendezések
Bár az általános célú hőnyomtatók is alkalmasak csuklópánt nyomtatására, speciális kimondottan erre a feladatra kialakított berendezések használata számos előnnyel jár, egyben csökkenti a nyomtatási költségeket. Az olyan alkalmazások számára, ahol csuklópántok előállítása napi szinten szükséges (kórházak, élményparkok, koncertlétesítmények, stb.), a dedikált csuklópánt nyomtató jelenti az ideális megoldást. Míg az általános célú berendezések tekercses kiszerelésű anyagot nyomtatnak, addig a dedikált berendezések kellékanyag kazettát alkalmaznak, melynek cseréje pillanatok alatt elvégezhető, minimális fennakadást okozva csak. Az ilyen berendezések nagyobb felbontásúak, ezáltal tisztább, kontrasztosabb logók, és képek előállítására képesek. Emellett az ilyen készülékek speciális antibakterológiai tokozással rendelkeznek mely követelmény az egészségügyi alkalmazások területén. Ha perszonalizált csuklópántok előállítása a feladat, az olyan berendezések, mint a Zebra HC100 csuklópánt nyomtató használata jelenti a leggazdaságosabb, és legegyszerűbb megoldást.
Jegynyomtatók
A jegynyomtatók speciális termo címkenyomtató készülékek, melyek elsősorban a jegykészítésnél használt vastagabb papírra nyomtatásnál jeleskednek. Amennyiben a feladat koncert, fesztivál, vagy egyéb jegyek előállítása, a speciális jegynyomtató használata gyorsabb nyomtatást, kevesebb problémát jelent. Mivel a jegyek általában nem tekercses, hanem hajtogatott kiszerelésben állnak rendelkezésre. A dedikált jegynyomtatók emiatt magasabbak, hogy gond nélkül befogadhassák a jegykötegeket. Az ilyen nyomtatók tekercses kiszerelésű papír nyomtatására is alkalmasak, azonban a nagy hajtogatott jegykötegeknél egyszerűbb, gyorsabb a nyomtató újra töltése. A jegynyomtatók általában rendelkeznek hátsó nyílással is, melynek célja az esetleges külső jegykötegek bevezetése. Az olyan modellek, mint a Datamax ST-3210 nagy teljesítményű berendezések a dedikált jegynyomtatásra.
Szükségünk lesz tartozékok vásárlására is?
Miután a nyomtató fajtája, és használatának módja tisztázásra került, a megfelelő berendezés kiválasztásának végső fázisa a szükséges tartozékok kiválasztása. Sok nyomtatási alkalmazásban ezek egyike sem szükséges, de a címkenyomtatóknak számos olyan tartozéka van, mellyel az adott felhasználás nélkülözhetetlen eszközévé tehetők. Az ilyen tartozékok legtöbbje kizárólag az asztali, és ipari berendezések részét képezheti, azonban bizonyos opciók más nyomtatókhoz is rendelhetők.
Vágóegység: A vágó pont arra a célra szolgál, amire a nevéből következtehetünk, a kinyomtatott címkét levágja a címketekercsről. Bár a címkehordozó gyakran perforált az egyes címkék között, így az egyes címkék könnyen letéphetők, mikor azonban nem méretre stancolt, hanem folyamatos címketekercsre, speciális anyagokra (textil, stb.) nyomtatunk használata szinte elengedhetetlen.
Visszacsévélő: A visszacsévélő általában egy a printer belsejében elhelyezett tengely, melyre a kinyomtatott címkéket visszavezetve azok egy új tekercsmagra csévélhetők fel. Ez a megoldás elsősorban a nagy volumenű nyomtatási applikációknál előnyös, melyek nagy köteg címkét nyomtatnak egyszerre. Az ilyen esetekben a nyomtatás eredményeként egy tekercs címke, és nem egy a nyomtatóból kilógó gubanc keletkezik.
Címkeleválasztó / adagoló: Ez a kiegészítő egység visszavezeti a hordozószalagot a nyomtatóba, és mintegy lehámozza a címkét arról. Ez a megoldás az olyan esetekben előnyös, amikor a címkét a nyomtatást követően azonnal felragasztjuk. Időt, fáradtságot takaríthatunk meg azzal, hogy nem kell egyenként lehámoznunk a címkéket a hordozóról, ezt a feladatot a leválasztóegység automatikusan elvégzi helyettünk. Ha tömeges nyomtatást végzünk ez a megoldás inkább csak hátráltat bennünket, mivel a nyomtató minden egyes címke nyomtatását követően megáll, hogy elvegyük a kinyomtatott lehámozott etikettet.
RFID: Bizonyos nyomtatók, beleértve néhány mobil printert is kiegészítő egységet kínálnak RFID címkék enkódolására is. Az ilyen berendezések a hagyományos módon nyomtatnak a címke felső oldalára, és egyidejűleg felkódolják az annak hátoldalán elhelyezkedő RFID chip-et. A kínált RFID opciók abban térnek el, hogy milyen frekvencia tartományú chip kezelésére képesek. A legtöbb nyomtató az UHF, és HF tartományban működő RFID címkéket tudja kezelni. Az RFID címkék előállításával kapcsolatos kérdések túl komplikáltnak tűnhetnek azoknak, akik soha nem foglalkoztak még ezzel a témával. Munkatársaink szívesen segítenek Önnek, a megfelelő RFID nyomtató kiválasztásában.
Gyakori kérdések
A direkttermál olyan nyomtatási folyamat, amelynek során hőérzékeny réteggel bevont címkét használnak, és nem használnak szalagot / tintát a nyomtatáshoz. Itt a képet közvetlenül beégetik a papírba, míg a termáltranszfer nyomtatás hőérzékeny festékszalagot használ a címkére történő nyomtatáshoz. A direkttermál nyomtatási kép eltűnik az idő múlásával (körülbelül 1 év), és nem jó választás olyan környezetben, ahol címke magasabb hőmérsékletnek vagy napfénynek van kitéve. A termáltranszfer nyomtatás tartósabb nyomtatási képet eredményez, mely nem fakul meg.
A DPI a Dots per inch (pont per inch) értéket jelenti, és a nyomtató felbontásának mérőszáma. Minél nagyobb a szám, annál finomabb a nyomtatás. A legtöbb alkalmazáshoz elegendő a 203 dpi felbontás, de ha logókat / képeket vagy nagyon kicsi címkéket készítenek, akkor 300 vagy 600 dpi felbontású nyomtató szükséges.
A tekercsenkénti címkék száma attól függ, hogy milyen magas a címke. Minél rövidebb a címke, annál többet kapsz tekercsenként, feltételezve, hogy ugyanolyan belső, és külső átmérőjű címketekercsről beszélünk.
Amennyiben már rendelkezik vonalkód-címkenyomtatóval és a hozzá szükséges kellékanyagokkal (címke, festékszalag) szüksége lesz vonalkód-címketervező szoftverre a címke létrehozásához és kinyomtatásához. Ezzel a szoftverrel vonalkódokat, szöveget és képeket helyezhet el a tervezési követelményeknek megfelelően a címke felületén, majd elküldheti a nyomtatási feladatot a nyomtatóra.
Az adagoló (címke leválasztó) egy kiegészítő szolgáltatás, amely a legtöbb címkenyomtatónál opcionálisan megrendelhető.
A címke leválasztó a nyomtatást követően leválasztja a címkét a hordozó szalagról, és kitolja a nyomtatóból. Egy fotocella figyeli, hogy a kitolt címkét, elvették-e már, és csak ekkor engedi kinyomtatni a következő címkét. Ez nagyon hasznos az olyan alkalmazásoknál, amelyek közvetlenül a nyomtatás után ragasztják fel a címkét. Az adagolós üzemmód letiltható, ha nem szükséges.
A címkenyomtatók méretük és maximális nyomtatási ciklusuk alapján két kategóriába sorolhatók. Az asztali nyomtatók kisebbek és a elsősorban a kis mennyiségű címkét igénylő feladatokhoz alkalmazhatók, például irodai címkézéshez vagy egy kiskereskedelmi üzlethez. A robusztusabb felépítésű ipari/közepes nyomtatók nagy tömegű címke készítésére alkalmasak akár napi használatban is, és zord környezetben is alkalmazhatók.