A manapság már szinte minden piacon tapasztalható telítettség és erős verseny miatt minden vállalkozásnak törekednie kell a minél hatékonyabb működésre. Nem engedhetjük meg például magunknak, hogy a raktárkészletünk nyilvántartása ne legyen mindig naprakész, vagy hiba csússzon az adatbázisunkba. Éppen ezért, ma már a mindennapjaink megkerülhetetlen részévé váltak a vonalkód olvasók. Azonban a sokszínű felhasználási terület az elérhető termékek nagyon széles skáláját hívta életre, amely első pillantásra zavarba ejtő lehet.
Mi is a vonalkód? A vonalkód egy számokból és betűkből álló azonosító kódolt formája, amely gépekkel optikailag leolvasható. A vonalkód kizárólag egy azonosítót, hivatkozást jelöl, amely egy adatbázis meghatározott elemére mutat. Minden egyéb információ, például egy termék ára, vagy az aktuális raktárkészlet az adatbázisban kerül tárolásra.
Vonalkódok két fő típusa:
Léteznek 1 dimenziós (1D) és 2 dimenziós (2D) vonalkódok.
1D vonalkód
2D vonalkód
1D: A különböző vastagságú függőleges sötét vonalak és világos közök meghatározott váltakozása fejezi ki az információt a leolvasók számára.
2D: A kétdimenziós vonalkódok jóval nagyobb információmennyiség megjelenítésére képesek, mint az 1D kódok. Az adatok megjelenítésére különböző geometriai formákat használnak, amelyek több irányból is könnyedén leolvashatóak.
Mi is a vonalkód olvasó? A vonalkód olvasó egy elektronikus eszköz, amely optikailag képes a vonalkódban tárolt azonosítót egy pillanat alatt kiolvasni és továbbítani az adatokat feloldozó számítógép felé. A beolvasás során ugyanaz történik, mintha egy termékhez tartózó azonosítót gépelnénk be a számítógépünk billentyűzete segítségével, azonban a szükséges idő- és munkaráfordítás a töredéke.
Miért fontos a helyes választás?
A mai vonalkód olvasó készülékek sokkal egyszerűbben használatba vehetők, mint elődeik. Régen elmúltak azok az idők, amikor dekóder egységekkel, és különféle kábelekkel kellett bajlódni. A mai világban csak csatlakoztatni kell a kábelt a PC-hez, és a vonalkód olvasóhoz, és már lehet is olvasni a különféle kódokat. Míg a készülékek, és használatuk sokkal egyszerűbb lett, a választék sokkal összetettebbé vált. A megfelelő vonalkód olvasó készülék kiválasztása, működési sajátosságaik megismerése nélkül nem egyszerű feladat. A megfelelő készülék kiválasztásánál az első lépés az alkalmazási igényeink pontos megismerése.
Milyen kérdéseket szükséges feltennünk a felelős választáshoz?
A szkenner használatának körülményeit pontosan ismerve sokkal egyszerűbb a megfelelő vonalkód olvasó típus, az ideális ergonómiai forma és a szükséges opciók kiválasztása. Ezeknek a körülményeknek az ismerete nagyban leegyszerűsíti a megfelelő termék kiválasztását.
Milyen környezetben fogjuk az olvasót használni? Irodában? Raktárban? Kültéren?
Irodában többnyire íróasztal mellett, a számítógépünk közelében használjuk a szkennereket, így elegendő lehet egy olcsóbb vezetékes lézer szkenner is, azonban raktárban, kültérben már szükségünk van strapabíró, vezeték nélküli olvasóra.
Milyen vonalkódokat szeretnénk olvasni? 1D, 2D vagy esetleg mindkettőt?
Az 1D szkennerek kizárólag 1 dimenziós vonalkódokat képesek olvasni, míg a 2D-s társaik 1 és 2 dimenziósakat is.
Milyen gyakran kell használnunk?
Az alkalmazási körülményektől függően a vonalkód olvasó robusztusságát mindig figyelembe kell venni. A környezeti feltételek alapvetőek a szkenner kiválasztásánál, és figyelembe kell venni a használati körülményeket is. Amennyiben a környezeti feltételek átlagosak, azonban számítani lehet a berendezések mostohább kezelésére, a robusztusabb szkenner választása időt, és pénzt takaríthat meg. A legtöbb szkennert normál körülmények közötti használatra tervezték, irodai, vagy kiskereskedelmi alkalmazásokra. Egy-egy véletlen leejtés még nem okoz problémát, azonban ha a szkenner raktári, vagy kültéri alkalmazásban kerül használatra célszerűbb olyan berendezést választani, mint a Datalogic Powerscan PD8300. A robusztus, és az általános célú berendezések közti különbség drámai. Az ipari kivitelű szkennerek, mint pl. a Honeywell Granit 1910i porszigeteltek, és elviselik a 1,8 méterről a betonra történő leejtést is. Gumírozott tokozásuk révén a durvább körülmények között is jól helytállnak. Némelyiket még kalapácsolásra is lehet használni, anélkül, hogy mindez meghibásodást okozna. A robusztus ipari kivitelű berendezések jól megkülönböztethetők az általános célúaktól sárga, vagy piros tokozásuk révén. Lehet, hogy az általános célú berendezések olcsóbbak, de a meghibásodott, törött szkennerek okozta termeléskiesés, a javítási költségek révén hamar kiegyenlítődnek a robusztus vonalkód olvasókra fordított többletköltség.
Milyen berendezéshez kell a vonalkód olvasó készüléknek csatlakoznia?
Az adatokat feldolgozó számítógépnek kompatibilisnek kell lennie és szükséges rendelkeznie az olvasó csatlakoztatásához szükséges szabad porttal, vagy jól működő Bluetooth kapcsolattal.
Papíron, vagy kijelzőn megjelenített kódokat szükséges beolvasnunk?
Lézeres vonalkód olvasó készülékek nem képesek kijelzőről vonalkódot beolvasni, míg a CCD és a 2D szkennerek igen.
A leolvasandó vonalkódokat fedi esetleg üveg vagy műanyag védőburkolat?
Lézeres vonalkód olvasó készülékek érzékenyek a tükröződésre és az erős fényekre, míg a CCD és a 2D szkennerek nem.
Vezetékes, vagy vezeték nélküli olvasót válasszunk?
Minden egyes vonalkód olvasó valamilyen módon kommunikál egy PC-vel, hogy a vonalkódban kódolt információt továbbítsa a gépen futó szoftver számára. Régebben kizárólag kábeles szkennerek léteztek, melyek közvetlenül kapcsolódtak a számítógépekhez. Még ma is ezek a berendezések a legelterjedtebbek, és általában USB, soros (RS232), vagy billentyűzet interfészen keresztül kapcsolódnak a PC-hez. A kábeles szkennerek illesztése, beüzemelése a legegyszerűbb. Hátrányuk a mobilitás korlátozottsága, kizárólag a kábel hosszának tartományában tudunk szkennelni.
Sokszor olyan vonalkód olvasó szükséges, amely az adatokat feldolgozó számítógéptől bizonyos távolságra elvihető, ott használható. Az ilyen készülékek előnyösen használhatók leltárnál, pénztárpultoknál, raktárakban, stb. A vezeték nélküli vonalkód olvasók óriási előnye a mobilitás, így mára sokkal elterjedtebbek, mint néhány éve. A növekvő népszerűségük annak is köszönhető, hogy áruk jelentősen csökkent. Ezek a berendezések teljesen azonos módon működnek, mint kábeles társaik, azzal az eltéréssel, hogy rádiókapcsolattal kommunikálnak a számítógéphez kábellel kapcsolódó dokkoló egységgel. Az adatokat feldolgozó PC nem szükséges, hogy rendelkezzen rádiós jelvevővel, mivel a rádiós kommunikáció a szkenner, és a dokkoló között történik. A legtöbb kábel nélküli szkenner a rádiós kommunikációra a Bluetooth kapcsolatot alkalmazza, melynek hatótávolsága körülbelül 10 méter, azonban például a Datalogic saját nem szabványos rádiós megoldást kínál, melynek hatótávolsága elérheti az 50 métert is (Datalogic Powerscan PM8300). Léteznek olyan megoldások is, amikor a szkenner a rádiós hatótávolságon kívül a gyűjtött adatokat saját memóriájában tárolja, majd újból a hatókörbe érve automatikusan átküldi azokat (CipherLab 1660). Bizonyos vonalkód olvasók közvetlenül is csatlakoztathatók olyan hoszt berendezésekhez (notebook, okostelefon, stb.), melyek integrált Bluetooth interfésszel rendelkeznek (Honeywell Voyager 1202g).
Vonalkód olvasó fajták a működési elvük szerint
A megfelelő termék kiválasztásánál az egyik legfontosabb körülmény, hogy milyen fizikai elven működő berendezés az ideális az adott alkalmazáshoz. A berendezés működési elve behatárolja, hogy a vonalkód olvasó milyen kódok dekódolására alkalmas, milyen agresszíven olvas. Három fő vonalkód olvasó fajta létezik, a lézeres, a CCD és a 2D szkennerek. Mindhárom típusnak összegyűjtöttük a legfontosabb előnyeit, hátrányait.
Lézeres vonalkód olvasó készülékek
A lézeres olvasók a legismertebb berendezések. Vörös fényű lézerdiódával világítják meg a vonalkódot, majd a visszaverődő fény intenzitása alapján azonosítják a fekete vonalakat és a fehér hézagokat a vonalkódban. A lézer szkennerek csak egydimenziós vonalkódokat tudnak olvasni, de az egyik legköltséghatékonyabb megoldást jelentik. A közönséges lézer szkennerek néhány centimétertől 30-60cm-ig olvasnak, a vonalkód felbontásától függően. Léteznek nagy olvasási távolságú berendezések is, mint pl. az Intermec SR60, melyek nagy reflexiós címkék használata esetén akár 10 méterről is leolvassák a vonalkódot.
Előnyei:
- Gyorsaság: a lézer szkennerek hihetetlenül gyors dekódolásra képesek, egyes típusok akár 100 beolvasás dekódolására is képesek másodpercenként
- Pontosság: Könnyedén olvasnak hiba nélkül szinte bármilyen 1 dimenziós vonalkódot.
- Nagy teljesítmény: Szemben a CCD szkennerekkel a lézer szkennerek nagyméretű vonalkódokat nagy távolságokról is képes leolvasni. Egyes típusok akár 10-15 méterről is képesek vonalkódokat olvasni.
Hátrányai:
- Érzékeny az erős fényre: Mivel a lézeres olvasók működése az általuk kibocsátott fény visszaverődésén alapul, ezért a túl erős háttérfény korlátozhatja a kódok olvasását. Közvetlen napsugárzásnak kitéve csökken a megbízhatósága.
- Korlátozottan képes olvasni kijelzőkről: A legtöbb lézeres olvasó a nem megfelelő visszaverődés miatt nem képes vonalkódot olvasni számítógépek monitoráról vagy mobiltelefonok kijelzőjéről.
CCD szkennerek (vonalkamerák)
A CCD szkennerek a lézerekhez hasonlóan csak 1D kódok olvasására alkalmasak, azonban ezek nem a visszaverődő lézerfényt alkalmazzák, hanem képet készítenek a vonalkód egy metszetéről. Ezt a képet elemezve nyerik ki a vonalkód információ tartalmát. Mára a CCD szkennerek hasonló teljesítményűek, és azonos áron kaphatóak, mint a lézeres termékek. A CCD szkennerek jobban olvassák a gyengébb kontrasztú, sérült vonalkódokat. Az olyan területeken, ahol agresszívebb olvasás szükséges, azonos ár mellett a CCD szkenner jobban teljesít.
Előnyei:
- Tartós: Mivel nem tartalmaz mozgó alkatrészt, így többnyire tartósabban a lézeres szkennereknél.
- Gazdaságos: általában a CCD szkennerek üzemeltetése a leggazdaságosabb
- Olvasás tűző napon és kijelzőkről: ahogy fentebb is írtuk, a CCD szkennerek képet készítenek a vonalkódokról, majd elemzik azokat, így nem érzékenyek a direkt fényre, valamint kijelzőkről is képesek beolvasást végezni
Hátrányai:
- Vonalkódok mérete: a CCD szkennerek nem képesek a lézeres szkennerekhez hasonlóan nagyméretű vonalkódokat beolvasni
- Szkennelési távolság: kizárólag közelről (10-20cm) képesek a vonalkódok beolvasására
2D szkennerek
A CCD szkennerekhez hasonlóan a 2D olvasók szintén képet készítenek a vonalkódról, majd kiértékelik azt. Ezek a berendezések bármely fajta kód olvasására képesek, legyen az 1D, vagy 2D vonalkód. A 2D olvasók többre képesek, agresszívebben olvasnak, ezért egyre népszerűbbek az olyan alkalmazásokban ahol hatékonyabb munka, és a 2D vonalkódok használata, vagy távlati alkalmazása szükséges.
Előnyei:
- Sokoldalú: a 2D olvasók bármilyen típusú vonalkódot képesek beolvasni és feldolgozni.
- Könnyű célzás: A 2D olvasók további nagy előnye, hogy ezek a kód orientációjától függetlenül képesek annak leolvasására. A lézer, és CCD olvasóknál a vonalkódot be kell célozni, rá kell helyezni a pásztát a vonalkódra hosszában. A 2D olvasó részletesebb képet alkot a vonalkódról, intelligensebb, így a kódot annak pozíciójától függetlenül képes leolvasni. Ez a gyakorlatban kevesebb célzást, gyorsabb munkát jelent.
- Olvasás kijelzőkről: A 2D olvasók a kódot gyakorlatilag bármilyen felületről le tudják olvasni, akár a számítógép monitorról, vagy a mobiltelefonok kijelzőjéről is.
Hátrányai:
- Ár: A 2D szkennerek többnyire a legdrágábbak, azonban a felhasználástól függően könnyedén be is hozhatják a felárukat.
Vonalkód olvasó fajták a formai, ergonómiai sajátosságok szerint
A szkenner működési elvének kiválasztása után a következő fontos kérdés a megfelelő forma meghatározása. A legtöbben a pisztoly formájú, és a szupermarketek pultba épített vonalkód olvasóit ismerik. Öt alapvető formája létezik a szkennereknek, melyek mindegyike előnyös lehet az alkalmazási körülményektől, a használattól függően.
Kézi vonalkód olvasó
Ezek a legelterjedtebb, a legegyszerűbben használatba vehető berendezések. Egyszerűen célozd meg a vonalkódot, és húzd meg a ravaszt. A legtöbb modellhez állvány is rendelhető, melynek révén a szkenner prezentációs működésre is alkalmassá tehető. A kézi szkennerek léteznek kábel nélküli kivitelben is.
Prezentációs szkennerek
Az olyan prezentációs szkennerek, mint a Datalogic Cobalto úgy lettek kialakítva, hogy a pult tetején, fixen elhelyezve működjenek, ne kelljen őket kézbe venni, vagy kézben tartani. Ezek a berendezések automatikus olvasásra alkalmasak, nem igényelnek célzást. A kézi vonalkód olvasóktól eltérően a prezentációs szkennerek széles olvasási tartománnyal rendelkeznek, így az olvasáshoz nincs szükség a kód pozicionálására. Ezek a berendezések elsősorban a pénztárgép pultokon találhatók, mivel használatuk leegyszerűsíti a tömeges kódolvasást. Csak tartsd a vonalkódot a szkenner elé, és az automatikusan leolvassa.
Mobil terminálok
A vonalkód olvasót is magukba foglaló mobil eszközök teljes értékű mobil vonalkód olvasó munkahelyet jelentenek, mivel a termék magába foglalja nemcsak a számítógépet, hanem a szkennert is. Míg a hagyományos termékek számítógéphez kell, hogy kapcsolódjanak, addig a mobil terminálok, mint a Honeywell Dolphin 60s Scanphone helytől függetlenül alkalmazhatók a gyűjtött adatokat a memóriában tárolva, vagy azokat rögtön megosztva a WiFi, vagy WWAN hálózaton. A mobil eszközök az olyan alkalmazásokban ideálisak, mint a leltár, vagy a tárgyi eszköz nyilvántartás.
Pultba épített szkennerek
Az ilyen berendezések a prezentációs szkennerekhez hasonlóan kerülnek alkalmazásra, azonban ezek közvetlenül beépíthetőek a pénztárpultba. Valószínűleg sokan találkoztak már olyan berendezésekkel, mint a Datalogic Magellan 8300 a szupermarketek pénztárpultjainál. Ezek a berendezések gyakran két szkennerrel (függőleges, és vízszintes) rendelkeznek, melynek révén a kódot a termék bármely oldaláról képesek leolvasni. Sok szkenner integrált mérleggel is rendelhető.
Telepített ipari vonalkód olvasók
Ezek a berendezések sokkal specializáltabban kerülnek alkalmazásra, mivel általában nagy automata rendszerek részét képezik. Az ilyen vonalkód olvasók fixen beépítésre kerülnek egy szállítószalag mellé, vagy egy kioszkba, és olyan bemenetekkel, és interfészekkel rendelkeznek, melyek révén külső szenzorokkal aktiválhatók. Az ilyen berendezések nagy olvasási sebességgel rendelkeznek, mint a Microscan MS9, így akár nagy sebességű szalagok mellé is telepíthetők.
Vonalkód olvasó formai követelményei iparáganként, alkalmazási területenként
Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a leggyakoribb alkalmazási területekhez kapcsolódó ajánlásokat.
Alkalmazási terület | Vezetékes | Vezetéknélküli | Olvasási távolság | Forma, ergonómia |
Kiskereskedelem | ✔ | ✔ | Normál/átlagos | - Kézi
- Prezentációs
- Mobilterminál
|
Szupermarket – pénztár | ✔ | ✔ | Normál/átlagos | |
Szupermarket – egyéb | ✔ | | Normál/átlagos | - Kézi
- Prezentációs
- Mobilterminál
|
Egészségügy | ✔ | ✔ | Normál/átlagos | |
Leltár | | ✔ | Normál/átlagos | - Kézi
- Prezentációs
- Mobilterminál
|
Oktatás | ✔ | | Normál/átlagos | - Kézi
- Prezentációs
- Mobilterminál
|
Strapabírást igénylő területek |
Alkalmazási terület | Vezetékes | Vezetéknélküli | Olvasási távolság | Formai tényezők |
Raktározás | ✔ | ✔ | Nagy olvasási távolság | - Kézi
- Mobilterminál
- Telepített
|
Gyártás | ✔ | | Közepes olvasási távolság | - Kézi
- Mobilterminál
- Telepített
|
Logisztika | ✔ | | Nagy olvasási távolság | - Kézi
- Mobilterminál
- Telepített
|